Tříkrálová sbírka v Chlumčanech

Ohlédnutí za letošní Tříkrálovou sbírkou v Chlumčanech.

Tříkrálová sbírka v Chlumčanech

K+M+B+ 2020. Kristus mansionem benedicat: Kristus požehnej tomuto domu. I v Chlumčanech se díky podpoře naší základní školy po dva lednové víkendy potulovaly skupinky koledníků a zvonily dům od domu. V jejich typických kostýmech si je nebylo možné splést s nikým jiným. Tam, kde jim lidé otevřeli zazpívali svoji koledu a zanechali za sebou své tradiční požehnání. Psát o Tříkrálové sbírce jako o tradici není nijak přehnané. Minulý rok dovršila „plnoletost“ a letos proběhla již po devatenácté.

A jaké to bylo? S trochou nadsázky by se dalo říct, že rozporuplné. Na jedné straně zmrzlé nosy a ztuhlé prsty, na druhé milé a vřelé přijetí od našich spoluobčanů. Letošní koledování pro nás bylo o něco náročnější. Ubylo koledníků i rodičů, ochotných děti doprovázet. Celou vesnici tak letos měly „na starosti“ jen dvě skupinky koledníků.

koledníci koledníci

Ne všude je na vratech zvonek, ne všude jsme se dozvonili. Všude, kde nám lidé otevřeli, jsme byli vždy přijati s radostí. A to dokonce i tam, kde jsme vytáhli z postele někoho, kdo zrovna před chvílí usnul po noční. Většinou se na nás těšili a poslední den našeho koledování jsme slyšeli často i obavy – lidé se báli, že vůbec nedorazíme.

Zažili jsme mnoho hezkých i dojemných momentů. Krásné je, že někdo čeká a těší se, aby mohl někomu něco dát. Každý, kdo chtěl a mohl, přispěl do kasičky podle svých možností a podle svého rozhodnutí. Zažili jsme koledu, kdy nám bylo darováno vše, co dotyčný pán měl. I když to byla hrst drobných mincí. Prý ty dva dny nějak přežije, než mu přijde důchod. Setkali jsme se s paní, která nepřispěla do sbírky, protože nevěří, že vybrané peníze skončí tam, kde mají. I tak na nás ale již z dálky mávala. Místo příspěvku do kasičky od ní děti dostaly takovou hromadu sladkostí a mlsání, že se jim skoro ani nevešla do košíku.

I díky tomu, že nás bylo tak málo se nám podařilo kasičky rekordně naplnit. Po rozpečetění a přepočítání na ÚMO Plzeň 3 se naše kasičky umístily na předních místech. Celkem jsme v Chlumčanech vykoledovali 21.983 korun. Mezi námi žije spousta lidí v nouzi – opuštěných, nemocných, nemohoucích. Charita se stará o hospice, azylové domy pro maminky s dětmi i pro  lidi bez domova. Naše vybrané peníze budou použity právě zde.

Děkujeme všem, kteří přispěli do společné sbírky. Děkujeme všem lidem, kteří nás letos tak krásně a vřele přijali. To, že děti při svém koledování zažijí pocit sounáležitosti, nezištnosti a vřelosti je důležitější, než plná kasička.

Díky vám!

Jan Weber