Informace k nouzovému stavu

Informace k nouzovému stavu v souvislosti se šířením koronaviru SARS-CoV-2 a onemocněním COVID-19

Vláda ČR rozhodla v rámci preventivních kroků proti šíření koronaviru SARS CoV-2 o mimořádných opatřeních. Vláda zakázala s účinností od 16. března 00:00 až do 1. dubna 06:00 kvůli dalšímu šíření nového typu koronaviru volný pohyb lidí po celé České republice. Zákaz volného pohybu se nevztahuje na cesty do zaměstnání, nezbytné cesty za rodinou, pro základní životní potřeby nebo do zdravotnických zařízení.

S účinností od 24. března 2020 od 00.00 hod. do 1. dubna 2020 do 6.00 se nařizuje osobám pobývajícím na území České republiky omezit pohyb na veřejně dostupných místech na dobu nezbytně nutnou a pobývat v místě svého bydliště, omezit kontakty s jinými osobami na nezbytně nutnou míru, pobývat na veřejně dostupných místech nejvýše v počtu dvou osob, s výjimkou členů domácnosti, a zachovávat při kontaktu s ostatními osobami odstup nejméně dva metry, pokud je to možné. Podrobnosti viz https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/vyhlaseni-nouzoveho-stavu-180234/#Omezeni_volneho_pohybu.

Od 19. března 2020 se všem osobám zakazuje pobyt a pohyb mimo bydliště bez ochranných prostředků dýchacích cest. Jako ochranné prostředky se počítají roušky, respirátory, ústenky, šátky, šály či jiné prostředky, které brání šíření kapének. Dále vláda zakazuje přítomnost v maloobchodních prodejnách potravin na 500m2 všem osobám mimo seniory nad 65 let, a to v čase od 8.00 a 10.00 hodin.

Chraňte sebe i své okolí.
Noste na ústech respirátory, roušky, nebo i podomácku vyrobené ústenky nebo alespoň šálu či šátek.

Žádáme a prosíme, buďte ohleduplní ke všem občanům a dodržujte nařízení vlády.

Nabídka pomoci občanům obce

Obec Chlumčany nabízí obyvatelům obce zajištění nákupu nezbytných potravin pro překonání období v souvislosti s vydáním mimořádného opatření kvůli šíření koronaviru.
V případě zájmu o nákup či jinou pomoc volejte denně od 8:00 do 10:00:

• OÚ Chlumčany  377 973 491
  • starostka obce  724 167 565
  • místostarosta obce  737 155 794
  • tajemnice OÚ  606 400 604

Nebo pište na e-mailovou adresu urad@obec-chlumcany.cz.

Co je uzavřeno a omezeno?

• Obecní úřad Chlumčany má upraveny úřední hodiny - v pondělí od 9:00 do 12:00 a ve středu od 13:30 do 16:30. Vyzýváme občany, aby v současné době preferovali jiné než osobní formy komunikace s obecním úřadem, a to především telefonickou či e-mailovou.
  • Základní škola, školní družina, školní jídelna a tělocvična jsou do odvolání uzavřeny.
  • Jídelna ZŠ pozastavuje do odvolání vaření i pro cizí strávníky.
  • Mateřská škola Chlumčany přerušuje provoz od 17.3.2020 do odvolání.
  • Místní lidová knihovna Chlumčany je od 16.3.2020 uzavřena do odvolání.
  • Ordinace lékařů fungují v omezeném provozu – je doporučen telefonický kontakt před návštěvou. MUDr. Kováčová má ordinaci od pondělí uzavřenou, kontakt možný telefonicky nebo e-mailem 'dana_kovacova@volny.cz'.
  • Bohoslužby římskokatolické farnosti Plzeň-Litice, Dobřany, Merklín jsou zrušeny.
  • Sběrný dvůr pod kulturním domem a sběrné místo „na Hrázi“ jsou uzavřeny od 16.3.2020 do odvolání.
  • Obchod Coop - vstup do prodejny pouze s rouškou nebo se šátkem na obličeji a s rukavicemi, od 7:00 do 9:00 nákup pouze pro osoby starší 65 let.

Zápis z jednání bezpečnostní komise obce Chlumčany ze dne 16.3.2020.

Co je nařízeno

• Omezit pohyb na veřejně dostupných místech na dobu nezbytně nutnou a pobývat v místě svého bydliště s výjimkou vyjmenovaných případů.
  • Omezit kontakty s jinými osobami na nezbytně nutnou míru.
  • Pobývat na veřejně dostupných místech nejvýše v počtu dvou osob, s výjimkou členů domácnosti, výkonu povolání, podnikatelské nebo jiné obdobné činnosti, účasti na pohřbu, a zachovávat při kontaktu s ostatními osobami odstup nejméně dva metry, pokud je to možné.
  • Zákaz konání kulturních, sportovních i společenských akcí.
  • Jsou uzavřeny veškeré obchody s výjimkou prodejen potravin, hygienického a drogistického zboží, lékáren a výdejen zdravotnických prostředků, paliv a pohonných hmot, a některých dalších.
  • Zákaz přítomnosti veřejnosti v restauracích a provozovnách stravovacích služeb.
  • Uzavření vnitřních i venkovních sportovišť.
  • Uzavření provozoven některých služeb – posilovny, přírodní a umělá koupaliště, solária, sauny, wellness služby, hudební a společenské kluby, zábavní zařízení, veřejné knihovny a galerie.
  • Pro žáky a studenty jsou uzavřeny základní, střední a vyšší odborné školy, základní umělecké a jazykové školy, a vysoké školy, a také zájmovém vzdělávání a na soutěže a přehlídky organizované pro děti, žáky a studenty škol.

Co zůstává v provozu

• Otevřené zůstávají supermarkety i menší obchody (potraviny, drogerie, zdravotnické potřeby), lékárny a nemocnice.
  • Je povolen prodej přes internet a dalšími vzdálenými prostředky.
  • V provozu zůstává veřejná hromadná doprava.

Vážení občané, v souvislosti s nákazou COVID 19 pro Vás máme Mobilní Rozhlas 📲
Zaregistrovaní dostávají důležité informace a instrukce, jak se zachovat 👍.
Registrujte se zdarma (hlavně e-mail a mobilní telefon) na: https://muj.mobilnirozhlas.cz/register/obec-chlumcany.

Info e-mailem