Jak postupovat při podezření na COVID-19

Jak postupovat při podezření na onemocnění COVID-19 a/nebo se chcete nechat testovat na přítomnost SARS-CoV-2 či protilátek?

Přečtěte si doporučené postupy při následujících otázkách:

1. Mám nově vzniklé zdravotní potíže
  2. Potřebuji provést test na přítomnost nového koronaviru
  3. Byl jsem testován a čekám na výsledek
  4. Můj test na přítomnost nového koronaviru je pozitivní
  5. Byl jsem v úzkém kontaktu s nakaženou osobou
  6. Vrátil jsem se ze zahraničí v posledních 14 dnech

1. Mám nově vzniklé zdravotní potíže

Máte některý z následujících příznaků?

• dušnost nebo pocit ztíženého dýchání bez souvislosti s kašlem
  • horečka vyšší než 38 stupňů
  • suchý kašel

Pokud se vám hůře dýchá, nebo máte horečku a současně suchý kašel, volejte ihned linku 155 a postupujte podle instrukcí operátora.
Pokud máte horečku, která trvá dále než dva dny, nebo suchý kašel bez horečky, kontaktujte telefonicky praktického lékaře nebo pohotovost (mimo pracovní dobu praktického lékaře) a postupujte podle jejich instrukcí.
Pokud je vám více než 60 let a máte kterýkoliv z výše uvedených příznaků, kontaktujte telefonicky praktického lékaře nebo pohotovost (mimo pracovní dobu praktického lékaře) a postupujte podle jejich instrukcí.
Pokud máte pouze horečku po dobu kratší než dva dny, je nutno brát ohled na sebe i ostatní: zůstaňte v domácí karanténě, sledujte se, užívejte léky proti horečce.
Pokud nemáte ani jeden z těchto příznaků, nejedná se v tuto chvíli pravděpodobně o COVID-19: průběžně sledujte svůj zdravotní stav a dvakrát denně si měřte teplotu.
Pokud máte jiné neodkladné zdravotní problémy, obraťte se na svého lékaře.

2. Potřebuji provést test na přítomnost nového koronaviru

Máte doporučení nebo žádanku k provedení testu od lékaře? Pokud ano, hledáte vhodné odběrové místo? Seznam odběrových míst včetně provozní doby:  https://koronavirus.mzcr.cz/seznam-odberovych-center/.
Pokud nemáte příznaky onemocnění a doporučení nebo žádanku od lékaře, vyšetření není indikováno. Lze ho provést pouze na několika odběrových místech a testování si musíte uhradit sám (orientační cena je 2900 Kč) - odběrová místa pro samoplátce viz odkaz výše.
Pokud jste v domácí karanténě (pozn. není stejné jako "celonárodní karanténa"), necestujte na odběrové místo veřejnou nebo sdílenou dopravou.
Pokud se dopravujete na odběrové místo vlastním autem, jeďte sami nebo s doprovodem maximálně jedné osoby, použijte ochranu úst a nosu.

3. Byl jsem testován a čekám na výsledek

Informace o výsledku testu vám podá lékař nebo KHS, prosím čekejte. Při větším vytížení laboratoří či odběrových míst může sdělení výsledku trvat déle, i několik dní.
Pokud jste zároveň v domácí karanténě, dodržujte nadále její pravidla.

4. Můj test na přítomnost nového koronaviru je pozitivní

Zůstaňte v domácí izolaci. Kontaktujte telefonicky praktického lékaře  a postupujte podle jeho instrukcí.

5. Byl jsem v úzkém kontaktu s nakaženou osobou

Definice rizikového kontaktu:

1. osoba žijící ve stejné domácnosti jako pacient s Covid-19,
  2. fyzický kontakt (například potřesení rukou) s pacientem s Covid-19,
  3. nechráněný přímý kontakt s infekčními sekrety pacienta s Covid-19,
  4. osobní kontakt, pobyt v uzavřeném prostředí (místnost, vozidlo, čekárna) s osobou s Covid-19 na vzdálenost menší než 2 metry a po více než 15 minut,
  5. zdravotnický nebo sociální pracovník poskytující péči o pacienta s Covid-19 nebo laboratorní pracovník zpracovávající vzorky bez adekvátních OOP nebo s jejich nesprávným použitím.

Jde o rizikový kontakt?
Pokud ano, postupujte stejně jako v případě 6).
Pokud ne, není potřeba přijímat žádná opatření.

6. Vrátil jsem se ze zahraničí v posledních 14 dnech

Kontaktujte telefonicky svého praktického lékaře a dodržujte karanténu.

• zůstaňte v domácím prostředí
    • s výjimkou lékařské péče
    • pro obstarání potravin atp. požádejte jinou osobu nebo objednat on-line (upozorněte dovoz)
  • izolujte se od ostatních osob ve vaší domácnosti