rozšířené vyhledávání ...

RC Ohrátka Chlumčany

facebook: ohratka.chlumcany

data/temp/tmbgcm_rc-ohratka-logo.jpg

Provozní doba sběrných míst v obci

Sběrný dvůr (pod kulturním domem)

Provozní doba:
Út 13-17 h  Čt  13-17 h     So   9-13 h

Sběrné místo (na Hrázi)

Provozní doba:
St 15-18 h  Pá  15-18 h
(letní období - letní čas)

St 14-17 h Pá 14-17 h
(zimní období - zimní čas)

So  9-12 h

Do sběrného dvora mohou občané odvést  veškerý odpad!, kromě nebezpečného (např. eternit)
Pro občany Chlumčan je odběr odpadu zdarma.

Hřbitov-otevírací doba

V letním období:

od 1. dubna - 31. října

7:00 - 19:00  hodin

V zimním období:

1. listopadu - 31. března

7:00 - 18:00  hodin

Mimo výše uvedenou dobu je na hřbitov přístup zakázán (bez ohledu na uzamčení hřbitova). Za tmy, snížené viditelnosti a náledí je vstup na hřbitov zakázán. V těchto případech může být hřbitov uzamčen i mimo otevírací dobu.

Večkeré změny v evidenci hrobů, urnových schránek, ukládání uren, stavebních úprav na hrobech je povinnost ohlásit obecnímu úřadu Chlumčany.

Ukliďme Chlumčany

UKLIĎME  ČESKO

Chlumčany se opětovně zapojily do úklidové akce "Ukliďme svět", která se letos koná 21. 4. 2018. My se sejdeme již po sedmé na chlumčanském náměstí.

Ukliďme Česko, ukliďme svět

Republika pořádá pátý ročník úklidu,
My v Chlumčanech pořádáme již sedmý ročník.

Rozpočet

Dnes je sobota, 18. 8. 2018, 8:57:10

Hradčany

Kde se vzal název Hradčany? Nejdříve to byly Račany, Radčany. Krásná vyhlídka do celého úhlavského údolí a na dálnou Šumavu připomíná pohled z pražských Hradčan na Vltavu. Možná proto Hradčany. Tento nový úřední název byl poprvé zveřejněn v roce 1973 v retrospektivním lexikonu obcí ČSSR.
kaplička HradčanyPůvodně se v tom místě rozkládal les, přirozeně navazující na lesní komplex. Okolní feudálové ve snaze získat další zemědělskou půdu nechali v 17.století les vykácet a v těch místech zřídili pastviny i pole. Protože to byla půda nevýnosná, postupně ji feudálové opouštěli. Až za vlády Josefa II. v roce 1787 odprodal sedlák z Lišic Josef Hajšman kus neužitečné půdy svému chudému příbuznému, který si na pozemku postavil chaloupku. Za pozemek nezaplatil, musel však uvedenou částku odpracovat na sedlákově gruntě. Postupně zde bylo postaveno do roku 1802 deset chaloupek. Byly to černé stavby. Tehdejší direktor panství Dolní Lukavice Karel Jan Opolský stavby milostivě zapsal do gruntovní knih, ale majitelům vyměřil trest: 13 dnů pěší roboty ročně při žních, odevzdávat všechen dřevěný popel do panské flusárny a v čase honeb jednoho lovce pilně a neodkladně vypravovati. Na další výstavbu musela vesnička čekat do roku 1850, kdy Jan Böhm, obecní slouha z Lišic, postavil zde další usedlost. Od tohoto data se Hradčany začaly rozrůstat do současné podoby. Kaplička byla postavena roku 1882.
Osada Hradčany náleží od roku 1960 pod správu obce Chlumčany. Žije zde trvale 124 obyvatel. Děti navštěvují základní školu v Chlumčanech. Obec má čistírnu odpadních vod, vybudovanou v roce 1974. Do všech domácností je přiveden telefon, v roce 2002 byl v obci zaveden plyn, v roce 2005 dokončena výstavba vodovodu.

Rozvoj obce:
V roce 2004 bylo prodáno 9 parcel na výstavbu rodinných domů. Do  2 let se plánuje rozšíření obce o pozemky, určené  na výstavbu 12 rodinných domů.

Obce v okolí:
Z Hradčan je do sousedních Lišic polní cestou 2 km, do Dolní Lukavice 5 km, do Přeštic 7 km, do Chlumčan 3 km, po turistických značkách je možné dojít do Snopoušov, Předenic, Čižic, Nebílov,  Dobřan.

Doprava:
V pracovní dny zajíždí do obce autobusové spoje. Další zastávka je na hlavní komunikaci Plzeň–Klatovy, křižovatka Chlumčany-Hradčany s 15 min. chůzí lesem.
tráva
Turistika:
V osadě Hradčany je klid,krásná příroda, nádherný výhled do okolí, které vybízí k pěší turistice a k cykloturistice. V zimních měsících, při dostatku sněhu, je možné využít zpevněné komunikace v polesí „Vysoká“ pro běžecké lyžování.

/v článku jsou použity informace z historických dokumentů/

Marie Krsová